Zachęcamy kierowców, by przesiedli się do autobusów, tramwajów albo na rower

Tydzień Zrównoważonego Transportu, a Dzieńtzt bez Samochodu w szczególności, to znakomita okazja do wypróbowania komunikacji zbiorowej.  Poznań po raz kolejny przyłącza się do europejskich działań. Hasło tegorocznej kampanii towarzyszącej Europejskiemu Tygodniu Zrównoważonego Transportu brzmi: „Wybierz. Zmień. Połącz.”

Tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu ma na celu promocję świadomych wyborów każdego z nas, zachęca do łączenia i zmieniania sposobów poruszania się. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze, czas, a także poprawić swoją kondycję fizyczną i zadbać o środowisko.

Od dziś (16 września) na ulicach Poznania pojawią się przedstawiciele ZTM, którzy zachęcać będą do korzystania z transportu publicznego. Kierowcy, bo do nich w szczególności kierowana jest akcja, otrzymają ulotki z informacjami m.in. na temat promocji biletowych. O nich między innymi na newralgicznych skrzyżowaniach będzie także przypominać mieszkańcom Drużyna bez Samochodu, kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania, a także specjalny tramwaj MPK  oklejony hasłem „Komunikacja miejska – oddechem dla miasta”. Dzięki współpracy z PKS Poznań plakaty i ulotki promujące transport publiczny pojawią się również na terenie dworca.

DSC00457Tydzień Zrównoważonego Transportu to także doskonała okazja do wprowadzenia zmian w organizacji ruchu na ulicach Poznania, które wpłyną na sprawność i płynność przejazdu. W nocy z 18 na 19 września zostanie wyłączona sygnalizacja świetlna u zbiegu Al. Marcinkowskiego i pl. Wolności. Natomiast 22 września o godz. 13.00 wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu na ul. Pułaskiego. Na odcinku od ul. Poznańskiej do al. Wielkopolskiej powstaną dwa pasy ruchu dla rowerzystów. Pasy powstaną po obu stronach ulicy w zamian dotychczas tu funkcjonujących buspasów.

Tydzień Zrównoważonego Transportu – harmonogram działań:

16-21 września – Zachęcamy do udziału w Dniu bez Samochodu

19 września (sobota) – Zapraszamy na Targ Śniadaniowy

W sobotę ZTM zaprasza na wyjątkowy event na Targu Śniadaniowym (park Kasprowicza). Na stoisku, w godzinach od 9.00 do 16.00, będziemy przybliżać transport publiczny. Dla naszych gości, także tych najmłodszych, przygotowane zostały zabawy i konkursy. Do wygrania m.in. smaczne porcje śniadaniowe ale także praktyczne upominki związane z komunikacją zbiorową.DSC00440

Uruchomiony zostanie Punkt Informacyjny PEKA, w którym każdy będzie mógł złożyć wniosek o wydanie imiennej karty PEKA, zrobić sobie (bezpłatnie) zdjęcie potrzebne do jej wydania, zapisać na karcie ulgę metropolitalną, a także uzyskać wszelkie informacje na temat posługiwania się kartą. Na Targu Śniadaniowym będzie też możliwość kupienia karty na okaziciela w limitowanej edycji (ze zdjęciami charakterystycznych poznańskich obiektów).

W godzinach od 12.00 do 16.00 na naszym stoisku będą obecni poznańscy policjanci, którzy będą za darmo znakować rowery. Rowery są znakowane tajnopisami, ich numery identyfikacyjne i dane właścicieli trafiają do policyjnej bazy. Nalepki mają odstraszać złodziei, a jeśli nie odstraszą, łatwiej jest kradziony rower zidentyfikować i odzyskać.

20 września – Zabytkowy (i nie tylko) tabor na Madalinie

W niedzielę w godzinach od 12.00 do 16.00 zapraszamy do zajezdni przy ul. Madalińskiego, gdzie wspólnie z Klubem Miłośników Pojazdów Szynowych przygotowaliśmy dla poznaniaków kolejne atrakcje. Dla najmłodszych przewidziano zabawy z nagrodami, dla wszystkich – prezentację taboru operatorów. Zaprezentowane zostaną tramwaje MPK – zarówno te, które są wykorzystywane obecnie, jak i te, którymi poznaniacy podróżowali przed laty.

W jednym z tramwajów zorganizowany zostanie Punkt Informacyjny PEKA – będzie więc można tam złożyć wniosek o wydanie imiennej karty PEKA, zrobić sobie (bezpłatnie) zdjęcie potrzebne do jej wydania, zapisać na karcie ulgę metropolitalną, a także uzyskać wszelkie informacje na temat posługiwania się kartą.

Wielką atrakcją będzie z pewnością możliwość zwiedzenia zajezdni z przewodnikiem z Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych. Obiekt został oddany do użytku w 1948 roku, do końca 2014 roku służył MPK w Poznaniu. Przewodnicy, oprowadzając wycieczki, opowiedzą o ciekawostkach związanych z zajezdnią, a także o pojazdach, które się w niej znajdują.

Do zajezdni przy Madalińskiego można dotrzeć m.in. tramwajową linią turystyczną nr 0. Szczegóły:http://www.ztm.poznan.pl/linie-turystyczne/

22 września (wtorek) – Dzień bez samochodu

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania, w Dniu bez Samochodu pasażerowie linii komunikacyjnych organizowanych przez ZTM Poznań mogą podróżować autobusami i tramwajami na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jedna osoba – jeden ważny  dowód rejestracyjny).

Tego samego dnia, ZTM wspólnie z firma Nextbike Polska, operatorem Poznańskiego Roweru Miejskiego przygotował promocję dla zarejestrowanych użytkowników PRM. Pierwsze 60 minut wypożyczenia będzie darmowe (na co dzień za darmo można wypożyczyć rower do 20 minut). Przypominamy, że w Poznaniu do dyspozycji mieszkańców pozostaje obecnie 37 stacji i ponad 440 rowerów miejskich.

Spróbujcie raz, korzystajcie z transportu publicznego zawsze!

W godzinach popołudniowych po Poznaniu będzie kursował tramwaj MPK z odkrytą platformą, na której stał będzie samochód z założonymi blokadami (nawiązanie do problemów parkingowych miasta).

Od rana na wybranych przystankach i stacjach PRM będziemy rozdawać słodkie upominki i baloniki. W ten sposób chcemy podziękować za skorzystanie z usług operatorów i zachęcić do tego kolejne osoby.

A na koniec… Nie będziemy truć, ale chcemy zrobić trochę zadymy – szczegóły wkrótce.